środa, 16 grudnia 2009

Analizy giełdowe. Co dalej ze złotówką?

Dostaję dużo maili z prośbą o wyrażenie swojej opinii na temat rynku walutowego a dokładniej sytuacji polskiej złotówki wobec euro i dolara. Myślę, że obecna sytuacja na parach EURPLN i USDPLN jest na tyle ciekawa, iż może być interesującym tematem.
Zacznę od sytuacji złotówki wobec waluty europejskiej.

Jak można się zorientować z powyższego wykresu, w dniu 04.12 doszło do pokonania bardzo istotnego wsparcia na przedstawianej parze jakim był poziom 4.06. W tym momencie powstało znaczne prawdopodobieństwo dalszego umacniania złotówki. Niestety pokonanie wsparcia okazało się pułapką i już cztery dni później notowania poszybowały do poziomu 4.11.
W analizie technicznej, fałszywe wybicie, jest dość skutecznym sygnałem zajęcia odpowiedniej pozycji(w tym przypadku na wzrost euro) i kto podjął taka decyzję do dnia dzisiejszego nie żałuje.
Kolejne dni przyniosły dalsze osłabienie złotego i wczoraj na zamknięciu kurs wyniósł ok 4.20.
Co dalej? Wydaje się, że AT podpowiada kontynuację ruchu do poziomu ok 4.30. Ten poziom można wyznaczyć na podstawie analizy wykresu intra.

Po szybkim wzroście z 4.03 do 4.17 mieliśmy do czynienia z konsolidacją, która przybrała postać trójkąta równobocznego a co za tym idzie, na wykresie powstała formacja chorągiewki. Zgodnie z założeniami tejże formacji po wybiciu z chorągiewki (miało to miejsce wczoraj) teoretyczny zasięg to "droga" jaką przebył kurs od początku do momentu rozpoczęcia budowy tej formacji. Innymi słowy AT sugeruje że formacja chorągiewki występuje najczęściej w połowie całego ruchu.
Dojście do wspomnianego poziomu będzie równoznaczne z testem ważnego oporu jakim jest szczyt osiągnięty 02.11 tj ok 4.30.
Na wykresie tygodniowym możemy zauważyć formację świecową odwracającą trend- objęcie hossy, która powstała w ubiegłym tygodniu.

Wszystko wskazuje na to, iż obecny tydzień ma duże szanse na potwierdzenie tej formacji. Jeśli tak się stanie to będziemy mieli sytuacje sugerującą dalsze osłabianie się złotówki.
By jednak zwiększyć prawdopodobieństwo takiego scenariusza potrzebny jest udany atak na wspomniany wyżej poziom oporu. Ewentualne pokonanie poziomu ok 4.30 będzie równoznaczne z pełnym ukształtowaniem formacji cenowej- podwójnego dna( dołki z sierpnia i ostatni z listopada).
Jeśli chodzi o parę USDPLN to spoglądając na poniższy wykres:

możemy zauważyć, iż od początku sierpnia kurs tej pary walut porusza się w lekko opadającym, rozszerzającym się kanale cenowym. Dolne ograniczenie tego kanału po raz kolejny a dokładniej piaty, okazało się bardzo silnym wsparciem z którym rynek w żaden sposób nie może się uporać.
Obecnie (16.12) kurs pary USDPLN zbliżył się do górnego ograniczenia wspomnianego kanału. Szybkie oscylatory znalazły się głęboko w strefie wykupienia i z tego powodu może dojść w najbliższych dniach do delikatnego wzmocnienia złotówki. Myślę jednak że po ewentualnej korekcie będziemy mieli do czynienia z atakiem na opór(górne ograniczenie kanału).
Jeśli dojdzie do wybicia górą z kanału, będziemy mogli spodziewać się dalszego osłabienia złotówki do poziomu ok 3.20 tj poziomu szczytu z 08.07.
Należy również zwrócić uwagę, że wsparcia "nie do pokonania" na obydwu parach powstały na znaczących poziomach. EURPLN swoje wsparcie ma na poziomie 50% zniesienia całego umacniania złotówki od lutego a para USDPLN na 61,8%. W związku z powyższym uważam, że o wiele bliżej jest złotówce do osłabienia względem obydwu walut niż do umocnienia. Jednak na istotne sygnały w postaci ewentualnego pokonania oporów musimy jeszcze poczekać i jeśli one tylko powstaną to jeszcze bardziej zwiększy się prawdopodobieństwo osłabienia złotówki.


Dziękuję wszystkim za zapoznanie się z treścią powyższego artykułu, zapraszam również do przeczytania poprzednich jak i do wpisywania komentarzy!!!

Wszystkich zainteresowanych otrzymywaniem bezpłatnych raportów na temat sytuacji giełdowej a także materiałami szkoleniowymi z zakresu inwestycji giełdowych zapraszam do zapisania się na listę!!!

Informacja!!!!

Prognoza na kolejne miesiące rozesłana do subskrybentów. Jeśli chcesz ja otrzymać to zapisz się na moja listę a jeszcze tego samego dnia otrzymasz do niej dostęp.

1 komentarz:

  1. Dziekuje za bardzo trafna analize. Prywatnie zgadzam sie z nia. Uwazam, ze do marca 2010 nasza waluta w wiekszym lub mniejszym stopniu bedzie sie oslabiac wzgledem Euro czy tez USD np w swietle wartosc dlugu naszego kraju, oraz generalniej sytuacji. W pozniejszym terminie PLN najprawdopodobniej sie umocni, gdyz wszystkie zle dane zostana zdyskontwane.
    Pozdrawiam Andrzej

    OdpowiedzUsuń